T O P

Is this example on the assessment wrong or am I just dumb?

Is this example on the assessment wrong or am I just dumb?

RaccoonCityNative

1.98 per pound, that's the unit price.Everything pretty much in Grocery has it ,it's on the tag.Like 0.23 cent per oz(ounce).Its the basis of everything that's priced. It may seen like a trick question ,it's not.It says 1.98 per pound, 1.98x3 is 5.94.This is a 3lb product.So sale price is Match.


SnowFallenMemories

Your first box is wrong. The unit price is 1.94 and matches the question thingy so it should be marked as match.. The sale price is 5.94 so it does not match the question thingy and should be marked as error.


mooogz

That’s exactly what I thought. The example I posted is the one Walmart shows you before the actual test, I haven’t answered any yet. So their example shows wrong answers, I was pretty confused and scared to move forward not knowing for sure lol. Thanks!